43 wydanie "Królowej Różańca Świętego"

43 wydanie "Królowej Różańca Świętego"

Czasopismo jest dostępne w wersji drukowanej, jako pdf oraz w prenumeracie.

Spis treści

Stanisława Gamrat, Litewska Pani z Szydłowa

Szydłów leży w centralnej części Litwy. Jest dla Litwinów tym, czym dla nas Częstochowa – świętym miastem z cudownym obrazem. Miejscem pielgrzymek setek tysięcy wiernych, pomnikiem oporu i walki z prześladowcami wiary katolickiej. 

Marek Woś, Fasada sanktuarium pompejańskiego

W poprzednich odcinkach zwracaliśmy uwagę na okazałą dzwonnicę, którą ukończono w 1925 r., oraz na ołtarz św. Józefa, który został odsłonięty dużo wcześniej, bo już w 1890 roku, po niezwykłym cudzie natychmiastowego uzdrowienia młodej Giovanniny. 

O. Krzysztof Piskorz OCD, Charyzmatyk czy mistyk?

Współcześnie człowiek skrycie tęskni za swoją odnową, doświadczeniem żywej wiary, ale często zapomina o poddaniu się działaniu Ducha Świętego. Jeśli zatem nie zadowalasz się niepełnym życiem, to zapewne potrzebujesz tej Boskiej energii, mocy Ducha Świętego. Nie sądź, że jest On gdzieś daleko. On jest tu, On jest w Tobie. 

Szymon Wilk , Świętolipska Matka Jedności

Święta Lipka, Heiligelinde, Linda Mariana – wszystkie te nazwy, pod którymi znane są sanktuarium i otaczająca go wioska, nawiązują do niepozornego drzewa rosnącego w XIV w. przy trakcie wiodącym z Rastemborka (obecny Kętrzyn) do Reszla. Według lokalnego podania w konarach lipy umieścił figurę Bogarodzicy pewien mężczyzna, niesłusznie skazany na śmierć i osadzony w lochach rastemborskiego zamku.

Krzysztof Jędrzejczak. Pieszo do Róży Duchownej w Montichiari cz. I

W zeszłym, 2019 roku początkowo chciałem iść do sanktuarium maryjnego w Knock w Irlandii, aby zdążyć jeszcze przed Brexitem. Z powodu braku funduszy zacząłem jednak myśleć o jakimś bliższym miejscu, takim jak np. Wilno z jego Ostrą Bramą, zwłaszcza że udając się w tym kierunku, mógłbym iść przez Włocławek i wziąć udział w akcji „Polska pod krzyżem”.

ks. Józef Orchowski, Jan Paweł I. Miłość do różańca.

27 grudnia 1958 Jan XXIIIw bazylice św. Piotra w Rzymie konsekrował go na biskupa Vittorio Veneto. Z kolei Paweł VI 15 grudnia 1969 r. mianował go patriarchą Wenecji, a 5 marca 1973 r. został wyniesiony do godności kardynalskiej. W swoim życiu kapłańskim znany był ze zdolności pisarskich. Odznaczał się prostotą, żywotnością, zapałem, umiejętnością formułowania przekonujących przykładów. W „Weneckim Przeglądzie Diecezjalnym” z 7 października 1973 r. napisał, co myśli o różańcu. 

Chcemy być apostołami miłości - wywiad z Wojownikami Maryi

O wspólnocie Wojowników Maryi przy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy rozmawiamy z Przemysławem Pytlińskim, jej liderem 

Łaska Boża działa! O wspólnocie Wojowników Maryi i różańcu w parafii rozmawiamy z ks. Józefem Orchowskim, proboszczem parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy 

Kamila Kowalczyk. „Redemptoris Mater”. Część 1. Maryja w tajemnicy Chrystusa 

W encyklice „Redemptoris Mater” Jan Paweł II przybliża postać i znaczenie Maryi w odwiecznym planie Bożym i w całej historii zbawienia, ukazując Ją jako Matkę Zbawiciela i całego Kościoła, Matkę obecną we wszystkich jego dziejach.

Andrzej Jędrzejczak, Ziemia Święta: Kafarnaum

Sierpniowe słońca można bardzo poczuć właśnie w Kafarnaum. Leżąca nad Jeziorem Galilejskim mieścina słynie z dużej wilgotności. Wysoka temperatura i wilgotność powodują, że podróż do Kafarnaum staje się bardzo wymagająca. Przed słońcem skryć się można w cieniu galilejskich drzew. Jednak od panującej wszędzie duchoty ciężko uciec. Bodaj jedynym miejscem, w którym można odetchnąć, jest kościół zaraz nad brzegiem jeziora. By maksymalnie wykorzystać czas w jeden dzień, można zaplanować podróż do Tabghy, miejsca rozmnożenia chleba, Kafarnaum i Kany, co można zwieńczyć rejsem po Jeziorze Galilejskim. Wszystkie te punkty są położone bardzo blisko siebie na północno-zachodnim brzegu Kinneret (właściwa nazwa Jeziora Galilejskiego, zwanego również morzem). str 26 Świadectwa nowenny pompejańskiej

Marek Piotrowski, Wielki Czwartek

Jeden z czytelników napisał do mnie: „Msza święta jest zbędna: Jezus zbawił nas raz na zawsze na krzyżu i powtórne składanie Jego ofiary nie jest potrzebne!” 

Bartłomiej Kuczyński Chrystus na osiołku. Jak wyglądała niedziela palmowa w średniowieczu?

Ksiądz jedzie na ośle w procesji Niedzieli Palmowej: niejeden wierny zachwyci się takim nowoczesnym zjawiskiem. Tymczasem okazuje się, że jest to widowisko głęboko zakorzenione w wielowiekowej tradycji katolickiej liturgii. 

Patrycja Pierzynka Pieśni maryjne cz. 3: Odnów w sobie radość!

 Zaśpiewanie tego krótkiego utworu trwa ok. półtorej minuty. Wyrecytowanie•go czy przeczytanie zajmuje jeszcze mniej czasu… Krótka chwila w towarzystwie tej pieśni maryjnej może pomóc Ci otworzyć się na przeżywanie radości zmartwychwstania. Zapraszamy Cię do nauki radowania się wspólnie z Matką Chrystusa! 

Izabela Marciniak, W cieniu duszy Chrystusowej

 Kraków, lutowy poranek. Na dworcu głównym wsiadam w autobus miejski 154 i jadę do końca trasy, na Prądnik Biały. Zapytany o ul. Matki Pauli Tajber młody człowiek wskazuje drogę główną. To blisko. Idę wzdłuż białego muru, przechodzę przez bramę i wchodzę na posesję sióstr. Przede mną wyrasta kaplica. Wchodzę do środka. Klękam przed kratą oddzielającą przedsionek od nawy głównej. Widzę adorującą Przenajświętszy Sakrament siostrę i dolną część ołtarza. Obrazu stąd jeszcze nie widać. Idę do klasztornej furty i pytam o możliwość jego zobaczenia. Uśmiechnięta siostra prowadzi mnie do kaplicy. Zapytuję, czy mogłabym porozmawiać z kimś na temat tego wizerunku. Zakonnica odpowiada, że zaraz przyśle jedną z sióstr, i wskazuje drzwi do kaplicy. Wchodzę do środka. Jest przestronnie i jasno. Jeszcze tylko kilka kroków i zobaczę obraz. 

Magdalena Buczek, Kilometry mierzone różańcem 

Razem z mamą od ponad 20 lat wiele czasu spędzamy w podróży. Jeździmy po Polsce, a także wyjeżdżamy za granicę na spotkania poświęcone Maryi i modlitwie różańcowej. Lubimy ten czas spędzany w drodze. Odległości zawsze mierzymy liczbą odmówionych różańców 

Renata Gontarz, Matka sprawiedliwości społecznej

 W 1982 roku ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz skierował do papieża prośbę, by na terenie tej diecezji można było w litanii loretańskiej używać wezwania Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. 

Kinga Waliszewska, Pocieszycielka Syryjczyków

Podczas modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Rzymie, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 2019 r. papież Franciszek pobłogosławił 6 tysięcy różańców. W geście solidarności i współczucia skierowanym do Syryjczyków Nowy Testament w języku arabskim oraz krzyże z drewna oliwnego z Ziemi Świętej, pobłogosławione przez syryjskiego prawosławnego, patriarchę Efraima III, zostały przekazane Syryjczykom miesiąc później, w święto Matki Bożej Bolesnej. Tego dnia ojciec święty pobłogosławił w Watykanie ikonę Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków. Jej peregrynacja w syryjskich parafiach potrwa do końca maja 2020 roku.Powiązane rzeczy