Serdecznie zachęcamy do zakupu najnowszego numeru (49) czasopisma "Królowa Różańca Świętego".
Dostępny w wersji papierowej i elektronicznej PDF.
Spis treści:
Pocieszycielka strapionych, Stanisława Gamrat
Wędrowny kupiec Hendrick Busman przemierzał opustoszałą wioskę Kevelaer. Przy przydrożnym krzyżu postanowił się pomodlić.
Matka Zbawiciela w Warszawie, Szymon Wilk
Z okazji roku jubileuszowego 1900. rocznicy przyjścia na świat Jezusa Chrystusa postanowiono wznieść w Warszawie nową świątynię, potrzebną ze względu na dynamiczny wzrost liczby ludności w rozwijającym się mieście. Trójnawowa bazylika wybudowana w stylu neorenesansowo-neobarokowym wkrótce stała się również ośrodkiem kultu maryjnego koncentrującego się wokół obrazu Najświętszej Maryi Panny, której nadano tytuł Matki Zbawiciela.
Moc w słabości, Magdalena Buczek
„Jeżeli Święta Dziewica wybrała mnie, to dlatego, że byłam najbardziej niewykształcona. Gdyby znalazła gorszą ode mnie, wybrałaby ją” – tak mówiła o sobie św. Bernadetta Soubirous. Ale czy tylko to, że została wybrana przez Maryję, sprawiło, że została świętą? Przyjrzyjmy się bliżej jej duchowości i temu, co ją kształtowało.
Gościnność, Krzysztof Jędrzejewski
Zgodnie z poleceniem redakcji mam napisać o gościnności, jakiej zaznałem w drodze. Trochę ciężko mi to robić, bo w czasie moich pielgrzymek staram się liczyć tylko na siebie i nie korzystać z gościnności napotkanych ludzi. Jem to, co kupię w przydrożnych sklepach, i śpię, gdzie się da w namiocie, który dźwigam w plecaku. Jednak czasami, gdy po drodze nie ma sklepów, albo gdy pogoda załamuje się, muszę korzystać z ludzkiej życzliwości.
Siostra Dulcissima Maria Hoffmann, s. Maria Małgorzata Cur
Charyzmat zgromadzenia i zawołanie ks. Jana Schneidera: „Pomóżcie ratować dusze” stały się troską siostry Marii Dulcissimy Hoffmann. Jej życiowym celem było ratowanie dusz, które stanęły nad przepaścią duchową. Chodziło o kapłanów, którzy przyjęli ducha światowego, o osoby konsekrowane, których dusze były letnie, o zagubione dzieci i młodzież, o ludzi chorych, o wychowawców, o grzeszników, o dusze w czyśćcu cierpiące…
Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej, s. Maria Małgorzata Cur
Apostolskim programem działalności zgromadzenia jest wezwanie jego założyciela: „Pomóżcie ratować dusze, które stanęły nad przepaścią zepsucia moralnego, ulitujcie się nad bezgraniczną nędzą tak wielu waszych córek”
Ojcowskim sercem umiłował. Posłannictwo św. Józefa w życiu Chrystusa i Kościoła, Lidia Wajdzik
Święty Józef dla nas, współczesnych katolików, to bliski, znany i często przyzywany Święty. Od wieków utrwalił się pogląd, nazwijmy go już więc tradycją, że imię św. Józefa oznacza człowieka pracowitego, odpowiedzialnego i opiekuńczego. Te cechy miał święty, dlatego w tajemnicy obcowania świętych ma moc udzielać tych cnót swoim imiennikom. Zresztą już w starożytności nadać imię – znaczyło określić sens życia człowieka, nazwać jego przeznaczenie. Ewangelie odkrywają przed nami zalety świętego Józefa i to właśnie w ich treści ma swoje źródło zażyłość ludu Bożego z nim.
Czcigodna Sługa Boża Edel Mary Quinn
Drogę w górę wybrała czcigodna Sługa Boża Edel Mary Quinn (1907-1944), legionistka Maryi, młoda Irlandka, która zmarła 12 maja 1944 roku w wieku 36 lat w Nairobi, stolicy Kenii.
Zawitaj, Panno mądra, domie poświęcony, Andrzej Jędrzejczak
W drugim artykule poświęconym modlitwie ku czci Najświętszej Maryi Pannie będziemy się zajmować kolejną godziną modlitewną przewidzianą na wczesne godziny poranne. Pryma, bo o niej mowa, ma podobną strukturę, co poprzedzająca ją jutrznia. Zawiera jednak treściowo inny hymn, również obfity w biblijne aluzje. Jakie tym razem określenia są kierowane pod adresem Maryi? Do których biblijnych motywów sięgnął autor tej poetyckiej modlitwy?
Suplikacja do Matki Bożej Pompejańskiej, Marek Woś
1 września 1883 roku Leon XIII ogłosił encyklikę „Supremi apostolatus officio”. Pisze w niej: „Widzicie, Czcigodni Bracia, jak długie i ciężkie walki i doświadczenia przechodzi Kościół. Chrześcijańską pobożność, publiczną uczciwość obyczajów, a nawet samą wiarę, która jest najwyższym dobrem i początkiem innych cnót, widzimy wystawionymi na co dzień większe niebezpieczeństwa. (…) Najboleśniejszą zaś rzeczą i najbardziej godną opłakiwania jest to, że tyle dusz odkupionych Krwią Jezusa Chrystusa, porwanych jakby jakimś wichrem zbłąkanego wieku, pędzi na oślep ku złemu i popada w wiekuistą zgubę. (…) Przeto nie tylko zachęcamy wszystkich chrześcijan, aby, czy to publicznie, czy osobno, każdy w swym domu i ze swą rodziną odprawiali pobożne modły różańcowe”.
Wiadomości pompejańskie
Pompejańskie czasopismo „Il Rosario e la Nuova Pompei” poświęciło serię artykułów bł. Bartolowi Longo w rocznicę jego beatyfikacji. Poniżej zamieszczamy krótkie wyjątki.
Świadectwa różańca i nowenny pompejańskiej
Rozważania różańcowe, o. Krzysztof Piskorz OCD
Czy katolik musi być ekologiem?, Bartłomiej Kuczyński
„Czyńcie sobie ziemię poddaną” – to zdanie z Księgi Rodzaju określa
szczególną rolę człowieka w świecie. W boskim planie mamy wyjątkowe miejsce:
człowiek jest zwieńczeniem stworzenia. „Obdarzyłeś go władzą nad dziełami
rąk Twoich; złożyłeś wszystko pod jego stopy” – czytamy w Psalmie 8.
Ks. Stefan Wincenty Frelichowski, Elżbieta Grot
Ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży nad Wisłą w rodzinie Ludwika Frelichowskiego i Marty z domu Olszewskiej. W młodości należał do Sodalicji Mariańskiej i do 2 Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego, w której zdobywał stopnie od młodzika do harcerza Rzeczypospolitej.
Niepojęty dar i odpowiedzialność, brat Paweł Mruk
Chrzest święty jest zanurzeniem w śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa Chrystusa, który uwalnia nas od grzechu pierworodnego oraz daje nam uczestnictwo w życiu Trójcy Przenajświętszej. Jest to więc niepojęty dar, ale też wielkie zobowiązanie,
co wyrażamy przy sprawowaniu sakramentu, kiedy przed wyznaniem wiary w zbawczą moc Pana Boga wyrzekamy się grzechu, wszystkiego, co do niego prowadzi, i szatana.
Chrzest święty, Renata Gontarz
Zapewne większość Czytelników naszego czasopisma pamięta dobrze czasy papieża Jana Pawła II. Wspominamy nieraz daty jego urodzin, śmierci, wyniesienia na Stolicę Piotrową. Może widzieliśmy niejeden film o życiu naszego wielkiego rodaka. Ale gdyby zapytać, kto przeczytał choćby tylko jedną jego encyklikę albo zapamiętał cokolwiek z kazań? Oj, chyba byłby już problem.
Apostazja i co dalej?, Marek Piotrowski
W ostatnim czasie pojawiły się – pochodzące ze skrajnych środowisk lewicowych (a także proaborcyjnych) – nawoływania do dokonania aktu apostazji.
Perła w kościele ukryta, Izabela Marciniak
Mówiąc o Mszy świętej, mamy na myśli liturgię sięgającą korzeniami
do Ostatniej Wieczerzy i czasów apostolskich. Wiadomo, że apostołowie i ich następcy sprawowali obrzęd z Wieczernika, improwizując według określonego schematu.
Nie było wtedy jeszcze ani ksiąg liturgicznych, ani stałych modlitw. Te dopiero powstawały.
Kaplica na wodzie, Agata Witkowska
Jan Nepomucen jest jednym z popularnych świętych. Jako mężny kapłan, który oddał życie za zachowanie tajemnicy spowiedzi, jest patronem spowiedników, penitentów i dobrej spowiedzi. Opiekuje się powodzianami oraz zasiewami, chroniąc je zarówno przez nadmiernym zawilgoceniem, jak i suszą. Dedykowane mu kapliczki i przydrożne figury spotyka się jak Polska długa i szeroka. Podobnie jest w innych krajach, nawet daleko poza jego ojczystymi Czechami.