Nowy numer (70) "Królowej Różańca Świętego"!
Dostępny w wersji papierowej <ZOBACZ> i elektronicznej PDF <ZOBACZ>.
Sprawdź, co znajdziesz w piątym numerze z roku 2024!
SPIS TREŚCI:
Stanisława Gamrat, Maryja z siedmioma welonami
Przez to widzenie Maryi św. Alfons Maria de Liguori, założyciel redemptorystów, miał dużo problemów. Z tego powodu utrudniano mu założenie zakonu.
Renata Sikora, „Święto Różańcowe” Albrechta Dürera
Praska Galeria Narodowa i jej oddział malarstwa europejskiego usytuowany na Hradczanach skrywają pośród wielu pereł malarstwa nowożytnego prawdziwe arcydzieło, a mianowicie obraz „Święto Różańcowe”, namalowany przez Albrechta Dürera jako retabulum ołtarzowe.
29 czerwca 2024 r. Poświęcenie parafii pompejańskiej w Warszawie
Kochani czciciele Matki Bożej Pompejańskiej! Dzielimy się radosną wiadomością, że w Polsce mamy już drugą świątynię poświęconą Królowej Różańca Świętego z Pompejów!
Justyna Majewska-Michy, Były to najpiękniejsze lata mojej młodości
Teresa Klonowska – filolog polski; poetka związana z Kujawami. Jej wiersze znalazły się w XXI tomie almanachu współczesnej poezji religijnej pt. „A Duch wieje kędy chce”. Za krzewienie kultury chrześcijańskiej odznaczona przez prymasa Polski ks. kardynała Józefa Glempa Złotym Medalem „Zasłużony w Posłudze dla Kościoła i Narodu”, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Maria Łączkowska, Czy można źle odmawiać różaniec?
Wchodzisz do kościoła kilka minut przed mszą świętą, by posiedzieć w ciszy, a tu słyszysz recytowane monotonnie słowa „zdrowaśmariołaskiśpełna”. Po mszy świętej w innym kościele chcesz jeszcze przez chwilę pozostać w ławce, a tu ledwie ornat księdza zafurkocze w wejściu do zakrystii, któraś z parafialnych pań rozpoczyna odmawiać tajemnice różańcowe przypadające na ten dzień. „Znowu te babcie różańcowe” – myślisz sobie i opuszczasz świątynię czym prędzej. Następnym razem wybierasz kościół z osobną kaplicą wieczystej adoracji, gdzie można modlić się w ciszy. O ciszy kilka słów innym razem, dziś o różańcu, a raczej o sposobach jego odmawiania.
s. Urszula Dzielawska CMBB i Tomasz Parciński, Tuus Totus Maryja w życiu i duchowości bł. o. Honorata Koźmińskiego
Z perspektywy czasu bł. Honorat Koźmiński jawi się jako jedna z najbardziej wyrazistych i zasłużonych dla Kościoła postaci swojej epoki. Choć przez pięćdziesiąt dwa lata życia jego duszpasterska działalność była ograniczona jedynie do konfesjonału, Bóg dokonywał przez jego cichą posługę rzeczy nieprawdopodobnych.
Stanisława Gamrat, ...By świat był jak najbardziej po Bożemu
Katarzyna Kajzar z Krakowa. Żona, mama pięciorga dzieci, programistka. Studiowała teologię, prowadzi katolicki blog i podkast. Tercjarka dominikańska.
Agata Skorupska-Cymbaluk OV, Jak chory do lekarza życia
Od dziecka uczestniczymy we mszy świętej. Przez lata doświadczamy jej i uczymy się zagłębiać w liturgię, każdy w swój niepowtarzalny sposób. Inaczej bierze w niej udział dziecko pierwszokomunijne, inaczej starzec. Na kształt jej przeżywania wpływa to, czy jesteśmy na Eucharystii codziennie czy od czasu do czasu.
Agata Witkowska, Piękna Madonna w Wąwolnicy
Zachodnia Lubelszczyzna to obszar o wyjątkowym uroku. Pełen zielonych wzgórz teren, poprzecinany głębokimi, lessowymi wąwozami jest wymarzonym miejscem do pieszych i rowerowych wędrówek. Tutaj ulokowały się znane turystyczne perły, jak Kazimierz Dolny, Puławy i uzdrowiskowy Nałęczów. Miejscowości te, każda o bogatej historii i z ciekawymi zabytkami, tworzą tzw. trójkąt turystyczny.
Szymon Wilk, Przesłanie wąwolnickiego sanktuarium
Kult maryjny w Wąwolnicy sięga XIII stulecia. Obecnie odbiera tu cześć Matka Boża zwana Kębelską, której gotycka figura datowana jest na 1440 rok.
Drugi portret Andrzeja Boboli
W 67. wydaniu „Królowej Różańca Świętego” obszernie pisaliśmy o św. Andrzeju Boboli, zamieszczając także wywiad z Andrzejem Bojem Wojtowiczem, autorem powstającej serii portretów Świętego.
bł. Bartolo Longo, Niezwykły znak, który ukazał się na niebie piątkową nocą, 29 czerwca 1888 roku
30 czerwca w sanktuarium w Pompejach, a także w wielu włoskich i zagranicznych miastach, miała rozpocząć się pobożna praktyka piętnastu sobót różańcowych, zwieńczonych wielkimi październikowymi uroczystościami. To właśnie w przeddzień pierwszej soboty różańcowej, Królowa Niebios postanowiła dać ludowi Mandurii pewien cudowny znak, wyrażając w ten sposób swoje zadowolenie z ćwiczeń duchowych, jakie jej ukochane dzieci podejmowały przez trzy kolejne miesiące ku czci Matki Bożej w sanktuarium w Pompejach oraz w tysiącach różnych miejsc.
Świadectwa mocy modlitwy różańcowej i nowenny pompejańskiej
ks. Józef Orchowski, Święty ojciec Pio Palec Boży dla ateistów
Życie ojca Pio było niezwykłym znakiem, wskazującym na niewidzialną, nadprzyrodzoną Bożą rzeczywistość, która jest fundamentem i źródłem istnienia świata poznawalnego naszymi zmysłami.
Marek Woś, Wat
Aleksander Wat, właściwie Chwat, poeta, prozaik, tłumacz, redaktor. Jeden z wybitnych polskich pisarzy XX wieku. Stulecia, które nazwał „swoim”.
Rafał Stanisławski, Matka Boża Kochawińska
Cudowny obraz Matki Bożej Kochawińskiej, Matki Dobrej Drogi, symbol polskości, tak zwana Jasna Góra Kresów Wschodnich, dzisiaj znajduje się w sanktuarium w Gliwicach. Kult maryjny jednoczył Polaków na Kresach, a wizerunek szczęśliwie trafił do naszego kraju. To mało znana historia, ale jakże inspirująca i potrzebna dla współczesnego pokolenia. Królowa Polski troskliwie podążała za swoimi dziećmi, wokół tego obrazu jednoczyła lud Boży: katolików, prawosławnych, wiernych obrządku ormiańskiego i pochodzenia żydowskiego, nawracała niewierzących.
Andrzej Jędrzejczak, Historia góry Karmel i sanktuarium Stella Maris
Wśród mieszkańców Izraela utarło się powiedzenie, że do Jerozolimy ludzie zmierzają, by się tam modlić, do Tel Awiwu – by się bawić, a do Hajfy – by pracować. Częściowo można się z tym stwierdzeniem zgodzić, lecz jedynie częściowo. Hajfa, trzecie co do wielkości miasto w Izraelu, nie słynie przecież jedynie z portu kontenerowego i swojej ekonomicznej strefy. Ma nad nią pieczę Gwiazda Morza, której sanktuarium góruje nad całym miastem.
Marek Woś, Kaligrafia oświetla prawdę
Guilherme Joaquim to artysta zajmujący się piękną, choć już niemal wymarłą dziedziną sztuki, jaką jest kaligrafia sakralna. W swojej pracy wykorzystuje tradycyjne metody twórcze.
Krzysztof Jędrzejewski, Przez jesienną Serbię w drodze do Jerozolimy
W ostatnich numerach relacjonuję pielgrzymkę do Ziemi Świętej, którą odbyłem w 2005 roku wraz z moim przyjacielem Michałem. Ostatnio opisywałem drogę przez Macedonię i niebezpieczne nocne spotkanie z psami. Dzisiaj czas na Serbię, gdzie spotkała nas trochę inna przygoda.